אופק חדש, עוז לתמורה

מימון תואר שני

מימון תואר שני

מימון תואר שני- מענק שעות או החזר שכר לימוד?

רוצה ללמוד תואר ולקבל החזר? מה עדיף? מענק שעות או החזר שכר לימוד? בואו נעשה סדר בדברים.

לאחרונה עלו בקבוצת הפייסבוק שאלות רבות לגבי מענק שעות והחזרי שכר לימוד על לימודי תואר. על הכדאיות של התואר השני כתבנו כאן בהרחבה.
בכל מקרה, החלטתי להרחיב מעט את היריעה בנושא.

אני לא הולך לעסוק בשאלה למה מורה צריך ללמוד תואר. יש כאלו שיעשו את זה בשביל תוספת במשכורת. יש כאלה שיעשו את זה כדי להעשיר את עולם הידע שלהם, ולהשתפר בתחומי ההוראה הספציפיים, ויש כאלה שסתם מחפשים מקום להתאוורר, ולהתחלף במשחק התפקידים – להפוך ממורה לתלמיד (מי שכבר עשה את זה מבין בדיוק על מה אני מדבר…)

אז החלטת ללמוד תואר, והחלטת לעשות את זה תוך כדי העבודה, ולא בשבתון (כי אם הלימודים נעשים בשנת-שבתון, מנגנון ההחזר הוא אחר, והפוסט הזה מיותר לך).

עכשיו השאלה מאיפה הכסף???

משרד-החינוך מעניק הטבה ענקית – מענק ללימודי תואר, הטבה שיכולה לעזור מאוד בתשלום שכר-הלימוד.

יש קריטריונים שצריכים לעמוד בהם, כדי להיות זכאים להטבה הזו. אני לא ארחיב לגביהם כי הכל נמצא בפורטל עובדי הוראה. בגדול, אם יש לך קביעות במשרד-החינוך, או שהינך עובד בעלות במשך 4 שנים ברציפות באותו מוסד, לא קיבלת מענק בעבר, ואתה רוצה ללמוד תואר אקדמי במוסד מוכר, סביר להניח שיש לך זכאות(גם למי שקיבל בעבר מענק, יכולה להיות זכאות – פרטים בפורטל).

אז החלטתי ללמוד תואר ויש לי זכאות – איך אני מקבל את הכסף וכמה מגיע לי?

יש שני מסלולים בהם ניתן לקבל את המענק, וכדאי לכל אחד לבדוק על עצמו, איזה מהם יותר משתלם, אשתדל לפשט את הדברים.

  1. החזר שכר לימוד– כשמו כן הוא, החזר-כספי, למי ששילם שכר-לימוד. הבסיס להחזר הוא שכר הלימוד האוניברסיטאי, כפי שנקבע על-ידי המל”ג. (נכון לתשפ”א 13,780 )

יתכן מאוד, ולא תקבלו את מלוא שכר-הלימוד, בגלל מגבלות תקציב של משרד-החינוך, אבל תקבלו קרוב לזה, סביבות 90% מהסכום, משתנה משנה לשנה.

את ההחזר מקבלים לאחר שהוצגו קבלות על התשלום בפועל. לכן מורה שמאיזושהי סיבה שילם שכר לימוד נמוך משכר-הלימוד האוניברסיטאי, יקבל לפי מה שהוא שילם ולא שקל יותר. מנגד, מורה שבחר ללמוד במכללה, שגובה על תואר הרבה יותר משכר-הלימוד האוניברסיטאי, לא יקבל יותר משאר המורים, ויצטרך להשלים את ההפרש מכיסו.

כיוון שההחזר הוא לפי קבלות, לכן אם משלמים במכה אחת, מקבלים את ההחזר במכה אחת, ואם פורסים את זה לתשלומים, כך גם מתקבל ההחזר.

חשוב להדגיש שההחזר מגיע דרך התלוש החודשי .לכן ינכו ממנו ביטוח לאומי וביטוח- בריאות, ובמקרה הצורך גם מס-הכנסה…

  1. מענק-שעות– זה גם סוג של עזרה בשכר-הלימוד, אבל בכיוון אחר לגמרי. באותה שנת-לימודים, משרד-החינוך יוסיף לך שעות פרונטליות בתלוש, כאילו לימדת, לאורך כל אותה שנה. בעצם משרד החינוך מעלה את המשכורת באותה שנה, וכך מתקבלת ההטבה.

כמה שעות מקבלים? בין שעתיים שבועיות ל-4, תלוי כמה לומדים:

א. “עובד הוראה הלומד 6 ש”ש לפחות – יהיה זכאי למענק של 2 ש”ש”

ב. “לעובד הוראה הלומד 11-9 ש”ש – אפשר לאשר מענק של 3 ש”ש, בכפיפות למגבלות התקציב

ג. “לעובד הוראה הלומד 12 ש”ש ויותר – אפשר לאשר מענק של 4 ש”ש בכפיפות למגבלות התקציב.” (ציטוט מחוזר מנכ”ל, ההדגשות שלי)

איך זה הולך? בואו ניקח דוגמה:

ינון הינו מורה המועסק ב”עוז-לתמורה”.

יש לו ותק של 5 שנים (ועוד שלוש שנים ותק צה”ל), הוא צבר 5 גמולי-השתלמות (וגם יש לו כפל-תואר כמובן), והוא עובד ב-100% משרה. אין לו עוד תפקידים מיוחדים.

לפי מחשבון הדמיית-השכר של משרד-החינוך, השכר הכולל שלו הינו: 9,855 ש”ח.

עכשיו ניקח את ינון ונשלח אותו ללמוד תואר. נגיד שהוא קיבל אישור למענק המקסימלי – 4 ש”ש. המשמעות של תוספת 4 שעות פרונטליות בעוז-לתמורה, הינה תוספת של 10% לאחוזי-המשרה. זה אומר שינון יקבל באותה שנה משכורת כאילו הוא עובד 110% משרה.

לפי מחשבון הדמיית-השכר, השכר הכולל שלו באותה שנה יהיה 10,835 ש”ח.

כלומר שמענק-השעות הוסיף לינון 980  ש”ח לחודש, ובחישוב שנתי – 11,760 ש”ח.

 

אז ראינו שהחזר שכר-לימוד יכול להגיע עד לסכום של קצת יותר מ-12,000 ש”ח. לעומת זאת במענק-שעות, בדוגמא הספציפית שהבאנו, של מורה בעוז-לתמורה, שהינו בעל ותק של 5 שנים, והספיק לצבור 5 גמולים, המורה יקבל בסה”כ 11,760 ש”ח.

חשוב להדגיש, שהפער שמוסיף מענק-השעות, משתנה לפי הנתונים האישיים של המורה. ככל שהמורה יותר ותיק, ויש לו יותר גמולים, מענק-השעות יהיה גבוה יותר בעבורו.

אז מה ההבדל בשורה התחתונה?

על-פניו נראה ששני המסלולים מניבים תוצאות דומות, אפילו יתרון קל להחזר שכ”ל – אבל יש ביניהם הבדל גדול.

מענק-השעות נחשב כמשכורת לכל דבר, והמורה מקבל עליו בונוסים. הוא גורם להגדלת ההפרשה לפנסיה, (גם מצד המורה, אבל גם המעסיק מוסיף לו כ-14%), להגדלת ההפרשה לקרן ההשתלמות (גם מצד המורה והמעסיק מוסיף עוד 8.4%). ואם המורה עובד פחות מ-100% משרה, המענק גם יגדיל לו את קצובות ההבראה והביגוד בקיץ, ואת כמות הצבירה של ימי-המחלה.

בנוסף לכך תהיה השפעה גדולה על מורה, שהינה אם לילד מתחת לגיל 14, ועובדת בפועל פחות מ-80% משרה. אם אחוזי המשרה של המענק “יעבירו” אותה מעל 80% משרה, היא תהיה זכאית גם לתוספת משרת-אם, חוץ משעות המענק – תוספת נוספת של 7% למשכורת!!!

מענק-השעות מתקבל מדי חודש בחודשו, מבלי להזדקק לתהליך שליחת הקבלות (כל אחד יחליט אם זה יתרון בשבילו)

ויתכנו עוד יתרונות הנגזרים מכך שמענק-השעות נחשב כמשכורת לכל דבר.

לעומת זאת החזר שכר-לימוד נחשב כמשכורת רק לרעתנו. מנכים ממנו דמי ביטוח-לאומי ובמקרה הצורך מס-הכנסה, אך הוא לא מוכר לפנסיה ולהשתלמות ולשאר היתרונות שהזכרנו.

חשוב להדגיש, ביחס למענק-שעות, שיש הגבלה בהיקף המשרה כולל המענק. למי שעובד בעוז-לתמורה, אין אפשרות לקבל יותר מ-125% משרה, כולל שעות המענק.

אז מה עדיף? מענק שעות או החזר שכר-לימוד?

מי שעקב עד עכשיו, והוא מועסק ב”אופק-חדש” – קבלו את התנצלותי. זה היה בזבוז זמן. אין לכם יכולת בחירה, ואתם זכאים להגיש בקשה רק להחזר שכר-לימוד. אתם יכולים לבחור או:

  1. לעבור לפוסט יותר מעניין.
  2. לקרוא עד הסוף ולקנא בחברים שמועסקים בעוז-לתמורה וקיבלו את הפריבילגיה להתלבט.
  3. לפנות להנהלת הסתדרות-המורים, ולדרוש לתקן גם את הנקודה הזו, בהסכם-השכר החדש שיחתם.

ולמי שבעוז לתמורה (וגם יחידי הסגולה שעוד מועסקים ב”עולם-ישן”) – מה עדיף?

כפי שהראיתי, זה מאוד תלוי בנתונים האישיים של המורה. כאשר מחשבים את התוספות של ההפרשה לפנסיה, לקרן-ההשתלמות, ואת שאר ההטבות, נראה שברוב המקרים מענק-השעות יהיה משתלם יותר. כך מעידים רוב המורים שעשו על עצמם את החישוב. אם יש מישהו שבאמת עדיין מועסק ב”עולם ישן”, יש עוד יותר סיכוי שמענק-השעות ישתלם לו. זאת מכיוון שהערך של כל תוספת שעה בעולם-ישן הוא הרבה יותר גדול.

אפשר לעשות את החשבון בעצמנו במחשבון הדמיית השכר שבפורטל, ולבדוק את ההפרש.

איך עושים את החשבון?

משרד-החינוך מעמיד לרשותנו מחשבון הדמיית-שכר. ניתן להיכנס אליו בכתובת:

https://tlush.edu.gov.il/Calculators/OldWorld/IndexOz

.

בוחרים למעלה מהי הרפורמה שלנו. מזינים את הנתונים שלנו: ותק, אחוזי-משרה, דרגת התואר, ושאר המרכיבים המופיעים שם, ולוחצים על “חשב”. המחשבון יתן לכם את השכר הכולל המתאים, ואת פירוט המרכיבים שלו.

צריך לעשות את החישוב לפי אחוזי המשרה שהולכים ללמד בפועל באותה שנה, ולהשוות עם החישוב לפי אחוזי המשרה כולל התוספת של המענק-שעות, כפי שהראיתי בדוגמה בחלק א’.

האם כדאי לחכות עם הלימודים עד שאהיה זכאי למענק?

ישנם מורים בתחילת דרכם, שמעוניינים להתחיל כבר בלימודי תואר-שני, אך הם מעוניינים לקבל את המענק. לכן הם ממתינים כמה שנים עם הלימודים, עד לקבלת קביעות, או צבירת מספר שנות ותק אצל הבעלות. המחשבה היא, שאני יכול לקבל מענק של משהו כמו 25,000 ש”ח, אז שווה לחכות.

אם זו הסיבה שבגללה המורה מחכה, אני לא בטוח שזה כדאי, לפחות למי שבעוז-לתמורה. בעוז-לתמורה, לתואר השני יש השפעה משמעותית על המשכורת. יכול להגיע קרוב ל-1,000 ש”ח בחודש. אם מקדימים את לימודי התואר בשנתיים, אז מקדימים גם את ההעלאה בשכר בשנתיים. בחישוב פשוט הרווחנו עוד 24,000 ש”ח. וכמו שאמרנו – זה לא רק השכר נטו, אלא גם מגדילים מראש את ההפרשות לפנסיה ולהשתלמות. לכן כדאי מאוד לחשוב האם שווה לי לחכות עם הלימודים רק כדי להיות זכאי למענק. תעשו את החישוב המדוייק יחד עם הנתונים האישיים שלכם, בעזרת המחשבון.

למורים באופק-חדש כנראה כדאי לחכות. התוספת שם עבור תואר-שני היא הרבה פחות דרמטית (5% לעומת 7.5%), וכנראה שלחכות ולקבל את ההחזר ממשרד-החינוך יהיה משתלם יותר.

לכמה מענקים אני זכאי?

משרד-החינוך מאפשר לקבל את המענק 3 פעמים. כלומר או 3 שנים של החזר שכר-לימוד מלא, או 3 שנים של מענק-שעות מקסימלי. (ואפשר גם לשלב ביניהם, שנה החזר ושנה מענק, לא משנה הסדר)

לכן מורה שהצליח לקבל שנה או שנתיים מענק, על לימודי התואר-הראשון, יוכל לקבל את היתרה על לימודי התואר-השני. (ויש גם אפשרות לקבל אותו על תואר שלישי).

במקרים מיוחדים תיתכן זכאות לקבל את המענק אפילו בפעם הרביעית. כדאי לעיין בפורטל.

כמה אחוזי-משרה צריך לעבוד באותה שנה כדי לקבל את המענק?

עבור מענק-שעות צריך לעבוד בפועל לפחות שליש-משרה, ועבור החזר שכר-לימוד צריך לעבוד בפועל לפחות חצי-משרה.

מתי מתחיל תהליך הבקשה?

תהליך בקשת מענק-שעות לשנה הבאה כבר התחיל. המערכת פתוחה להגשת בקשה, ואפשר להגיש בפורטל עד ל-30.6.21.

מי שיבחר במסלול של החזר שכר-לימוד ,התהליך שלו יתחיל רק בשנת הלימודים הבאה, ב-1 לספטמבר. כל ההנחיות מה להגיש ולאן, נמצאות בפורטל תחת “פיתוח מקצועי – לימודים אקדמאים-מענקים”.

לא לשכוח, שמכיוון ולא תמיד המענק של משרד-החינוך מכסה את הכל, בתנאים מסויימים אפשר לקבל בנוסף מילגה מארגון-המורים בו אתם חברים – פרטים באתרי הארגונים.

כמוכן אפשר לקבל החזר-נסיעות נוסף על ההחזר הרגיל, על נסיעות למוסד הלימודים. צריך להגיש את זה בטופס נפרד.

שיהיה בהצלחה ולימודים נעימים.

**גלעד פורת הינו מומחה מטעם הקבוצה. ניתן לקבוע איתו פגישת יעוץ בזום בנושאי שבתון וקרן ההשתלמות למורים, הריון ולידה, תלושי-שכר, אופק-חדש עוז-לתמורה ועולם ישן, ועוד.
פרטים נוספים וקביעת פגישה דרך הקישור הזה 

**מעוניינ/ת להכיר את כל זכויותיך בנושאי עוז לתמורה? יש לנו הרצאה מוקלטת עבורך ממש כאן

 

תגיות

{{ reviewsTotal }}{{ options.labels.singularReviewCountLabel }}
{{ reviewsTotal }}{{ options.labels.pluralReviewCountLabel }}
{{ options.labels.newReviewButton }}
{{ userData.canReview.message }}

ערוצי המדיה שלנו

שטח פרסום זה יכול להיות שלך

לוגו הכסף של המורים ועובדי ההוראה

ההרצאות הקרובות