לוגו הכסף של המורים ועובדי ההוראה

קרן השתלמות ושבתון

קרן השתלמות (קה״ש) – כל מה שרציתם לדעת ועוד קצת

ראשית הגילוי הנאות הקבוע:
אינני יועץ מוסמך משום סוג, אין לראות בדברים האמורים כאן המלצה לעשות פעולה כלשהי
מטרת הדברים היא לעורר מחשבה ודיון.
אז נתחיל קודם כל מהסבר מהי קרן השתלמות בכל המשק, ואח״כ נסביר במה שונות קרנות ההשתלמות של המורים.
חשוב להבין גם את קרן ההשתלמות הרגילה – מכיוון שיש למורים אפשרות לבחור בינה לבין הקרנות של המורים.

אז מהי קרן השתלמות ?

קרן השתלמות היא אפיק חיסכון לטווח בינוני.
לקרן מפקידים גם העובד וגם המעסיק בשיעור של (למעט מורים, על כך אח״כ):
7.5% מהשכר – הפרשות מעסיק
2.5% מהשכר – הפרשות עובד
את הכסף שמופקד מנהלי הקרן משקיעים בשוק ההון ושאר השקעות – במטרה להשיא לכם רווחים ולהגדיל את החיסכון שלכם.
כסף שתפקידו לקרן השתלמות יהיה נעול ל 6 שנים, ואחריהן הוא ״יפשיר״ ויהיה זמין לשימושכם (אגב לצרכי לימודים אפשר למשוך כספים כבר אחרי 3 שנות חיסכון)

אז למה להפקיד לאפיק שנועל לכם את הכסף לכמה שנים ?

כי קרן ההשתלמות מעניקה שתי הטבות מס משמעותיות:

 1. הטבת מס בהפקדה: ההפקדות של המעסיק לקרן השתלמות לא יחשבו כשכר (לא תשלמו עליהן מס) עד תקרת שכר של 15,712 ₪ לחודש (לא רלוונטי לרוב המורים) – אז בעצם המעסיק משלם לכם עוד 7.5% לשכר ואתם לא משלמים על התוספת הזו מס הכנסה, ביטוח לאומי ומס בריאות.
 2. הרווחים שהקרן תניב לכם יהיו פטורים ממס רווח הון (המס הוא בד״כ 25% על הרווח הריאלי)

בואו נראה דוגמא איך זה עובד.
נניח עובד שמרוויח 10 אלפים ₪ בחודש, קרן ההשתלמות שלו לאחר 6 שנים תיראה ככה (בהנחת תשואה שמרנית למדי של 4%) :

קרן השתלמות כללית

כדאי לשים לב:

 1. המעסיק הפריש עוד 9,000 ₪ בשנה בלי שהעובד חויב במס
 2. הקרן הרוויחה 7,596 ₪ הפטורים ממס (אם הייתם מרויחים אותו סכום באפיק אחר היה יורד לכם 1,899 ₪ למס רווחי הון)
 3. לאחר 6 שנים מצטבר בקרן סכום יפה של כמעט 80 אלף ₪

ועכשיו - לקרנות של המורים:

למורים ישנם מספר הבדלים מול הקרנות של שאר המשק:

1. שיעור ההפקדות

8.4% מהשכר – הפרשות מעסיק

4.2% מהשכר – הפרשות עובד
ניתן לראות שבעוד לעובד רגיל מופרש 10% משכרו לקה״ש, למורים מופרש 12.6%
כדאי לשים לב שרובה של ההפקדה העודפת מגיעה מהכיס שלכם (1.7%) ורק מיעוטה (0.9% על חשבון המעסיק). ההפרשות העודפות שלכם זהו כסף שיכולתם להשאיר בחשבון הבנק שלכם והחלטתם להפקיד לקה״ש.

2. ייעוד הכסף

בעוד בקרנות הרגילות הכסף לחלוטין שלכם, ואתם יכולים להעביר אותו בין קרנות שונות, בין מסלולי השקעה שונים ולמשוך אותו כאוות נפשכם לאחר 6 שנים – הקרנות של המורים מיועדות בראש ובראשונה ליציאה לשבתון. לכן המעסיק מפריש יותר כסף (כדי שתוכלו לממן שנת שבתון) ולכן יש מגבלות על השימוש בכסף.
אם החלטתם לא לצאת לשבתון – אינכם יכולים בד״כ למשוך את כל הכסף. את הכסף ניתן למשוך בתנאים הבאים:
לקבל את כל הכסף:

 • פרישה לפנסיה
 • מוות (היורשים יקבלו את הכסף)

לקבל את כל הכסף בניכוי 11% מהפרשות המעסיק :

 • אם עברתם את גיל 55
 • אם עברתם את גיל 50 ויצאתם לשבתון אחד
 • אם יש לכם 15 שנות ותק ויצאתם לשבתון אחד
 • פיטורין
 • פרישה מעבודה בהוראה
 • פרישה עקב נכות שנגרמה בגלל העבודה
 • מעבר לעבודה בתפקיד מינהלי, בשירות הציבורי בתחום החינוך או הקשור בחינוך, או עזיבת ההוראה לשם מילוי תפקיד נבחר ציבור בשכר בשלטון המרכזי או המקומי.
 • לדעת ההנהלה ישנן נסיבות מיוחדות הנובעות ממצב רפואי קשה של העמית ושל בני משפחתו מדרגה ראשונה, או מצב כלכלי חמור.

שתי הערות על התנאים הללו:

 1. ה 11% שמורידים מהפרשות המעסיק אינן ״גזל״, זהו כסף שהופקד ע״י המעסיק לצורך יציאה לשבתון ואם החלטתם לא לצאת המעסיק לא משחרר אותו
 2. לסעיף 8 עם הנסיבות המיוחדות – יש הנחה בקבוצה פה שמדובר על משיכה אוטומטית שתמיד תאושר. צריך להבין שמדובר על מעבר ועדת חריגים ושפעמים רבות לא מאשרים את משיכת הכסף.
  מספר דוגמאות למצבים חריגים המובאים בתקנון הקרן:
  • חשבונות בנק מוגבלים
  • מצב משפחתי המחייב הוצאות חריגות למשל מספר רב של ילדים (5 ומעלה) או הורה חד הורי שמתקשה לעמוד בהוצאות
  • יתרת חוב חריגה בחשבון הבנק בגובה של לפחות שתי משכורות הנמשכת יותר משלושה חודשים
  • הליכי הוצאה לפועל, כשהחוב בגובה של 2 משכורות לפחות
  • הוצאות רפואיות חריגות לעמית או בני משפחתו מדרגה ראשונה (טיפולי שיניים חריגים, טיפולי פוריות, תרופות יקרות) – המקשות על תשלום ההוצאות השוטפות
  • נכות שמגבילה את התפקוד ואת כושר ההשתכרות באופן משמעותי

רואים ברשימה שאכן מדובר על מצבים מורכבים וקשים, ולא על שדרוג רכב או שיפוץ הדירה – בקשות כאלו כלל לא בטוח שיאושרו

לקבל רק את ההפרשות שלכם:
בכל מצב אחר שלא מוזכר בשני הסעיפים הקודמים.

3. השקעת וניוד הכסף

מכיוון שמטרת קרנות המורים היא לממן שבתונים, הקרנות יחסית סולידיות (לא לוקחות סיכונים רבים, לא משיגות תשואות נהדרות). בשנים האחרונות קרנות אחרות השיגו תשואות טובות יותר משל המורים. אם ברצונכם לנייד את כספכם לקופה אחרת – תוכלו לעשות זאת רק אם אתם זכאים למשוך אותו לפי התנאים שראינו בסעיף 2

אז לאן מפקידים ?

חשוב לדעת שעל פי חוק לא ניתן לחייב אתכם להפריש לקרן מסוימת, כל עובד רשאי לבחור את הקרן שאליה הוא רוצה להפריש, נסכם את היתרונות של כל קרן (ומהיתרון של קרן אחת תבינו את החיסרון של האחרת).

קרנות המורים:

 • התחייבות למימון שנת שבתון
 • קרן סולידית יחסית, לא יהיה מצב שלא יהיה לכם כסף לשבתון

קרנות כלליות (זו לא קרן בודדת, אלא כל קה״שׁ שאיננו של המורים):

 • יכולת למשוך את הכסף בקלות לאחר 6 שנים
 • יכולת לעבור בין מסלולי השקעה שונים (עם רמות סיכון וסיכוי שונות) בכל עת
 • יכולת לעבור קרן בכל עת

מה הלאה ?

בשבועות הקרובים ננסה לכסות את הנושאים הבאים:

 1. מה הזכויות של מורה בשנת שבתון, איזה תשלומים הוא מקבל מהקרן
 2. דוגמאות מספריות לאופציות של ניוד כספים לקרן אחרת

ובינתיים למי שרוצה, אפשר לקרוא את הפוסט הקודם שמראה איזה חיסכון אפשר לצבור אם בוחרים לא לצאת לשנות שבתון ולחסוך את הכסף לפרישה – יכול לעורר מחשבה אם בכלל כדאי לצאת לשבתון

ראשית הגילוי הנאות הקבוע: אינני יועץ מוסמך משום סוג, אין לראות בדברים האמורים כאן המלצה לעשות פעולה כלשהי מטרת הדברים היא לעורר מחשבה ודיון.
אז נתחיל קודם כל מהסבר מהי קרן השתלמות בכל המשק, ואח״כ נסביר במה שונות קרנות ההשתלמות של המורים.
חשוב להבין גם את קרן ההשתלמות הרגילה – מכיוון שיש למורים אפשרות לבחור בינה לבין הקרנות של המורים.

אז מהי קרן השתלמות ?​

קרן השתלמות היא אפיק חיסכון לטווח בינוני.

לקרן מפקידים גם העובד וגם המעסיק בשיעור של (למעט מורים, על כך אח״כ): 7.5% מהשכר – הפרשות מעסיק 2.5% מהשכר – הפרשות עובד את הכסף שמופקד מנהלי הקרן משקיעים בשוק ההון ושאר השקעות – במטרה להשיא לכם רווחים ולהגדיל את החיסכון שלכם.
כסף שתפקידו לקרן השתלמות יהיה נעול ל 6 שנים, ואחריהן הוא ״יפשיר״ ויהיה זמין לשימושכם (אגב לצרכי לימודים אפשר למשוך כספים כבר אחרי 3 שנות חיסכון)

אז למה להפקיד לאפיק שנועל לכם את הכסף לכמה שנים ?​

כי קרן ההשתלמות מעניקה שתי הטבות מס משמעותיות:
הטבת מס בהפקדה: ההפקדות של המעסיק לקרן השתלמות לא יחשבו כשכר (לא תשלמו עליהן מס) עד תקרת שכר של 15,712 ₪ לחודש (לא רלוונטי לרוב המורים) – אז בעצם המעסיק משלם לכם עוד 7.5% לשכר ואתם לא משלמים על התוספת הזו מס הכנסה, ביטוח לאומי ומס בריאות.
הרווחים שהקרן תניב לכם יהיו פטורים ממס רווח הון (המס הוא בד״כ 25% על הרווח הריאלי) בואו נראה דוגמא איך זה עובד. נניח עובד שמרוויח 10 אלפים ₪ בחודש, קרן ההשתלמות שלו לאחר 6 שנים תיראה ככה (בהנחת תשואה שמרנית למדי של 4%) : קרן השתלמות כללית​ תמונה מצורפת 1 – https://kesefmorim.com/wp-content/uploads/2020/12/Screen-Shot-2020-12-10-at-23.14.51.png תמונה מצורפת 2 – https://kesefmorim.com/wp-content/uploads/2020/12/Screen-Shot-2020-12-10-at-23.14.42.png כדאי לשים לב: המעסיק הפריש עוד 9,000 ₪ בשנה בלי שהעובד חויב במס הקרן הרוויחה 7,596 ₪ הפטורים ממס (אם הייתם מרויחים אותו סכום באפיק אחר היה יורד לכם 1,899 ₪ למס רווחי הון) לאחר 6 שנים מצטבר בקרן סכום יפה של כמעט 80 אלף ₪

ועכשיו – לקרנות של המורים

למורים ישנם מספר הבדלים מול הקרנות של שאר המשק:
1. שיעור ההפקדות​ 8.4% מהשכר – הפרשות מעסיק 4.2% מהשכר – הפרשות עובד ניתן לראות שבעוד לעובד רגיל מופרש 10% משכרו לקה״ש, למורים מופרש 12.6% כדאי לשים לב שרובה של ההפקדה העודפת מגיעה מהכיס שלכם (1.7%) ורק מיעוטה (0.9% על חשבון המעסיק). ההפרשות העודפות שלכם זהו כסף שיכולתם להשאיר בחשבון הבנק שלכם והחלטתם להפקיד לקה״ש.
2. ייעוד הכסף​ בעוד בקרנות הרגילות הכסף לחלוטין שלכם, ואתם יכולים להעביר אותו בין קרנות שונות, בין מסלולי השקעה שונים ולמשוך אותו כאוות נפשכם לאחר 6 שנים – הקרנות של המורים מיועדות בראש ובראשונה ליציאה לשבתון. לכן המעסיק מפריש יותר כסף (כדי שתוכלו לממן שנת שבתון) ולכן יש מגבלות על השימוש בכסף.
אם החלטתם לא לצאת לשבתון – אינכם יכולים בד״כ למשוך את כל הכסף.

את הכסף ניתן למשוך בתנאים הבאים:

לקבל את כל הכסף: פרישה לפנסיה מוות (היורשים יקבלו את הכסף).
לקבל את כל הכסף בניכוי 11% מהפרשות המעסיק : אם עברתם את גיל 55 אם עברתם את גיל 50 ויצאתם לשבתון אחד אם יש לכם 15 שנות ותק ויצאתם לשבתון אחד פיטורין פרישה מעבודה בהוראה פרישה עקב נכות שנגרמה בגלל העבודה מעבר לעבודה בתפקיד מינהלי, בשירות הציבורי בתחום החינוך או הקשור בחינוך, או עזיבת ההוראה לשם מילוי תפקיד נבחר ציבור בשכר בשלטון המרכזי או המקומי. לדעת ההנהלה ישנן נסיבות מיוחדות הנובעות ממצב רפואי קשה של העמית ושל בני משפחתו מדרגה ראשונה, או מצב כלכלי חמור.
שתי הערות על התנאים הללו: ה 11% שמורידים מהפרשות המעסיק אינן ״גזל״, זהו כסף שהופקד ע״י המעסיק לצורך יציאה לשבתון ואם החלטתם לא לצאת המעסיק לא משחרר אותו לסעיף 8 עם הנסיבות המיוחדות – יש הנחה בקבוצה פה שמדובר על משיכה אוטומטית שתמיד תאושר. צריך להבין שמדובר על מעבר ועדת חריגים ושפעמים רבות לא מאשרים את משיכת הכסף.
מספר דוגמאות למצבים חריגים המובאים בתקנון הקרן: חשבונות בנק מוגבלים מצב משפחתי המחייב הוצאות חריגות למשל מספר רב של ילדים (5 ומעלה) או הורה חד הורי שמתקשה לעמוד בהוצאות יתרת חוב חריגה בחשבון הבנק בגובה של לפחות שתי משכורות הנמשכת יותר משלושה חודשים הליכי הוצאה לפועל, כשהחוב בגובה של 2 משכורות לפחות הוצאות רפואיות חריגות לעמית או בני משפחתו מדרגה ראשונה (טיפולי שיניים חריגים, טיפולי פוריות, תרופות יקרות) – המקשות על תשלום ההוצאות השוטפות נכות שמגבילה את התפקוד ואת כושר ההשתכרות באופן משמעותי רואים ברשימה שאכן מדובר על מצבים מורכבים וקשים, ולא על שדרוג רכב או שיפוץ הדירה – בקשות כאלו כלל לא בטוח שיאושרו לקבל רק את ההפרשות שלכם: בכל מצב אחר שלא מוזכר בשני הסעיפים הקודמים.
3. השקעת וניוד הכסף​ מכיוון שמטרת קרנות המורים היא לממן שבתונים, הקרנות יחסית סולידיות (לא לוקחות סיכונים רבים, לא משיגות תשואות נהדרות). בשנים האחרונות קרנות אחרות השיגו תשואות טובות יותר משל המורים. אם ברצונכם לנייד את כספכם לקופה אחרת – תוכלו לעשות זאת רק אם אתם זכאים למשוך אותו לפי התנאים שראינו בסעיף 2
אז לאן מפקידים ?​ חשוב לדעת שעל פי חוק לא ניתן לחייב אתכם להפריש לקרן מסוימת, כל עובד רשאי לבחור את הקרן שאליה הוא רוצה להפריש.

נסכם את היתרונות של כל קרן (ומהיתרון של קרן אחת תבינו את החיסרון של האחרת)

קרנות המורים:

התחייבות למימון שנת שבתון קרן סולידית יחסית, לא יהיה מצב שלא יהיה לכם כסף לשבתון קרנות כלליות (זו לא קרן בודדת, אלא כל קה״שׁ שאיננו של המורים), לרוב מקבלים בשבתון יותר ממה שצברנו בקרן.

קרנות רגילות:

יכולת למשוך את הכסף בקלות לאחר 6 שנים

יכולת לעבור בין מסלולי השקעה שונים (עם רמות סיכון וסיכוי שונות) ובכל עת יכולת לעבור קרן.

 

תגיות

{{ reviewsTotal }}{{ options.labels.singularReviewCountLabel }}
{{ reviewsTotal }}{{ options.labels.pluralReviewCountLabel }}
{{ options.labels.newReviewButton }}
{{ userData.canReview.message }}

שטח פרסום זה יכול להיות שלך

לוגו הכסף של המורים ועובדי ההוראה

ההרצאות הקרובות