אופק חדש, עוז לתמורה, כלכלת בית

הדרך להשתחרר מצרידות וממאמץ קולי בהוראה

הטעות שכמעט כולנו נופלים בה, ויכולה להוביל אותנו לצרידות כרונית

אחד מכלי העבודה העיקריים של עובדי ההוראה הוא הקול. למרבה האירוניה, אחוז עובדי ההוראה הסובלים מצרידות כרונית הוא הגבוה ביותר בשוק העבודה, עד כדי כך שהצרידות זכתה לכינוי המתסכל “מחלת המורים”. עצם היותך מורה הופך אותך לחלק מקבוצת סיכון לפיתוח הצרידות, אך הבשורה המשמחת היא שניתן לרפא צרידות באופן מוחלט (וכמובן למנוע אותה מבעוד מועד) מבלי להפחית בכמות הדיבור.

שרית, מורה בתיכון מזה 4 שנים, החלה להרגיש צרידות בסיום ימי העבודה, ובתגובה המעיטה בדיבור בערבים כדי “לשמור על הקול למחר”. בתחילת הדרך זה עבד, אך במהלך שלושת החודשים הבאים ההגבלות הלכו והחריפו – שרית הפסיקה לנהל שיחות עם חברות בסוף היום, הפסיקה להקריא סיפורים לשתי בנותיה, ובכל יציאה לאירוע משפחתי או חברתי התמלאה חרדה מפני המחיר הקולי שתשלם ביום למחרת. כששרית סיימה את ימי המחלה השנתיים שלה היא הבינה את חומרת הבעיה, ואת הסכנה שהצרידות מהווה לקריירה שלה. לצערנו, מה ששרית לא ידעה הוא שהימנעות מדיבור רק מזרזת את החרפת הסימפטומים ואת הפיכת הצרידות לכרונית.

מהו הפתרון המקצועי, הבטוח והיעיל?

בחיפוש אחר פתרון אמיתי וקבוע, שרית הגיעה לשורי שטרול, קלינאית תקשורת מומחית לריפוי צרידות מזה 35 שנה. כך מסבירה לנו שורי:

“אנו נוטים לחשוב שקול צרוד הוא תוצאה של מיתרי קול ”חלשים” ודיבור רב מידי, מה שמותיר אותנו בתחושה שזו גזירה משמיים ושהקריירה שלנו תאלץ לשלם את המחיר. לא כך הדבר. הסיבה האמיתית לצרידות היא הרגלי דיבור לא נכונים שסיגלנו לאורך השנים, שגורמים נזק מצטבר למערכת הקול. כדי לרפא צרידות יש להטמיע הרגלי שימוש נכונים במערכת. כשמשתמשים במערכת הקול באופן שטבעי לה היא מרפאה את עצמה במהירות והקול מופק ללא מאמץ, אפילו במקרים שכבר הדרדרו ליבלות, בצקות וכדומה.

ההרגלים שיוצרים קול בריא וחזק מתחלקים ל5 מרכיבי מפתח –

  1. יציבה בריאה המשחררת מתחים מסביבת מערכת הקול
  2. נשימה איכותית המערבת את שריר הסרעפת
  3. הרגלי דיקציה טובים
  4. טון (גובה קול) מיטבי
  5. שימוש בחללי התהודה השונים בזמן הדיבור

זו משוואה פשוטה – כשמרכיבים אלו פועלים, הקול בריא, צלול, וקל להפקה. היכולת לשלב את המרכיבים האלו בזמן הדיבור היא מיומנות נרכשת. חשוב לציין שרוב המיומנויות הללו היו ברשותנו כילדים, אך “נשכחו” לאורך השנים. ניקח לדוגמה את הנושא החשוב והמרכזי של הנשימה. אם תתבוננו בנשימה שלכם, סביר להניח שתגלו שבית החזה מתנפח כשהאוויר נכנס. לעומת זאת, אם תתבוננו בתינוק ישן, תראו שהבטן נכנסת ויוצאת. זו עדות לנשימה הסרעפתית האיכותית שגוף התינוק מיומן בה. שריר הסרעפת הוא שריר ענק שנמצא מתחת לריאות, ואחראי על הנשימה. אך אצל רוב המבוגרים הסרעפת “נשכחה”, ועל חסרונה מנסים לפצות שרירי הגב והחזה, שיוצרים מאמץ יתר קיצוני שמשבש את המערכת, ותורם ליצירת הצרידות.

עלינו ללמוד ולהטמיע את ההרגלים הבריאים בצורה מקצועית וממוקדת. תהליך שינוי ההרגלים אורך כחודשיים, ומעניק לנו את החופש לדבר בקלות, כמה שאנחנו רוצים ומתי שאנחנו רוצים. אחרי 3 עשורים של ניסיון ואלפים רבים של מטופלים, אני אומרת בקול רם – זה אפשרי.”

ואכן, כך מסכמת שרית את השינוי: “רציתי לומר תודה ולתאר בשתי מילים את התהליך שעשיתי בקורס – הצלת אותי. בזכות הקורס חזרתי לדבר רגיל! הרווחתי על הדרך מודעות לעצמי ולגופי, ולמדתי לדבר נכון. את עושה שליחות מדהימה בתפקידך.”

כמוה מעידים רבים נוספים, ביניהם:

“הקורס עזר לי מאוד. הרגשתי שככל שאני מתרגל, הדיבור הבריא מתחיל לבוא באופן טבעי ביומיום. … זה קל. כל מי שייחשף לקורס רק ירוויח.” בני ג.

“לאחר חודשים של צרידות הגעתי למקום הנכון. בזכות הקורס המקוון, הזמינות והיחס האישי הבעיה נפתרה. הכלים והמיומנויות שרכשתי ממשיכים ללוות אותי בשנת הלימודים החדשה.” דני ע.

“אבחנו אצלי יבלות והמליצו ללכת לניתוח … זו עבודת עומק, מהשורש. מסתכלת על המכלול ולא רק ‘תוקפת’ את מיתרי הקול עצמם. זה הרגיש לי ממש מדויק” דפנה ס.

אז איך נוכל להבריא את קולנו לקראת שנת הלימודים הבאה?

אנחנו מזמינים אתכם לוובינר ללא עלות, מפגש מבוא בו נעשה את הצעד הראשון וההכרחי לריפוי מלא של הצרידות, בהדרכתה המיומנת של שורי. נלמד על המלכוד שיכול לתקוע אנשים עם צרידות לכל החיים ואיך להשתחרר ממנו; נגלה את הסוויץ’ המחשבתי שנדרש כדי לעצור את כדור השלג של הצרידות; נלמד את השלבים ליצירת קול צלול, חזק וקל להפקה, ולבסוף נציג את תכנית “סוף לצרידות” – המותאמת באופן בלעדי לאנשי הוראה.

להרשמה לוובינר ולכל הפרטים לחצו כאן.

 

תגיות

{{ reviewsTotal }}{{ options.labels.singularReviewCountLabel }}
{{ reviewsTotal }}{{ options.labels.pluralReviewCountLabel }}
{{ options.labels.newReviewButton }}
{{ userData.canReview.message }}

ערוצי המדיה שלנו

שטח פרסום זה יכול להיות שלך

לוגו הכסף של המורים ועובדי ההוראה

ההרצאות הקרובות